Ödem Nasıl Önlenebilir

15.04.2020
170
 • Ödem Nasıl Önlenebilir

  Ödem Nasıl Önlenebilir

  Ödem vücudun su toplaması demektir belli bir yaştan sonra ve kronik hastalıklar varsa kalp yetmezliği nedeni ile ortaya çıkabilen ödem bazen de yanlış beslenme hareketsizlik zararlı madde alımı nedeni ile de gerçekleşebilir. Ayaklarda ve bileklerde meydana gelen şişme vücudun su toplaması nedeni ile olmaktadır, kadınlarda özel bir durum olan gebelik döneminde görülebilen ödem bazı önlemlerle önlenebilmektedir. Tabi eğer kronik bir ciddi hastalık yoksa…

  Vücudun çeşitli yerlerinde karın ve bacak kısımlarında meydana gelen ödem şişkinlik olarak kendini gösterir. Ödem ciddi hastalıkların belirtisi de olabilir. Böbrek yetmezliği kalp yetmezliği en çok şüphelenilen hastalıklardır.

  Karın Şişliği Nasıl Geçer

  Ödem nedeni ile oluşan karın şişliğini azaltmak için tuz kullanmamak gerekiyor. Sodyum su tutan bir maddedir. Soyum içeren besinler ( konserve yiyecekler işli etler) tüketmemek şişliği engelleyebilir. Ödem oluşumunu önlemek için magnezyum eksikliği sorununu da ortadan kaldırmak gerekir. Bu nedenle magnezyum içeren besinler tüketerek ödem engellenebilir.

  Magnezyum İçeren Besinler

  Kabak çekirdeği ay çekirdeği keten tohumu tahin susam kakao magnezyum içerir. Fıstık ceviz badem tüketimi ile de magnezyum alınabilir. Mercimek brokoli mantar yulaf ton balık esmer pirinç rezene acı biber magnezyum içerir.

  Ödem Nasıl Önlenir

  Potasyum içeriği zengin olan besinler tüketerek de ödem engellenebilir. Potasyum içeren besinler arasında mercimek patates mantar pancar fasulye domates havuç ve kavun muz kuru kayısı bulunmaktadır.

  Her Gün Mutlaka 1 Saat Yürüyüş

  Sağlıklı olmak isteyen her insan günde mutlaka en az 1 saat yürüyüş yapmalıdır. Bazı insanlara yürüyüş sıkıcı gelmektedir. Bu kimselerin bir müzik çalar ve su alarak yürümeleri zamanı daha iyi geçirmelerini sağlayacaktır.

  Bol Su İçmek

  Bol su içmek ve terlemek ödem oluşumunu önler. Kalp yetmezliğine bağlı olan ödemlerde di-üretik ilaçlar doktor tarafından verilir ve idrar yolu ile vücudun topladığı su atılabilir. Doğal yollardan ödemi atmak daha sağlıklıdır. Her ilaç belli yan etkilere sahiptir.

  Ödem Söktürücü Bitkiler

  Mısır püskülü ve kiraz sapı kaynatıp içenler doğal bir ödem söktürücü kullanmış olurlar. Mısır püskülü çayı adlı makalemize aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

   

  Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  pendik psikoterapi