Oruç Tutmanın Bilimsel Faydaları Nelerdir?

08.05.2020
197
 • Oruç Tutmanın Bilimsel Faydaları Nelerdir?

  Oruç Tutmanın Bilimsel Faydaları Nelerdir?

  Oruç tutmanın faydaları, son yıllarda yapılan bilimsel çalışmalar ile kanıtlanmış bir gerçektir. Sağlıklı beslenme ve metabolizmanın sağlıklı bir şekilde çalışması için çeşitli faydaları bulunur. Oruç ibadeti, Müslüman bilim adamlarının dışında farklı inançlara mensup bilim insanları tarafından da kabul edilmiştir. Oruç tutmanın bilimsel faydaları hakkında yapılan araştırma sonuçları, orucun insan sağlığına farklı etkileri olduğunu göstermektedir.

  Kimi uzmanlar Ramazan ayını bir detoks ayı olarak nitelendirir. Ruh ve bedenin arınmasında orucun önemli etkileri olduğunu açıklamıştır. Ancak Ramazan ayında iftar ve sahur yemeklerinde tüketilen besin maddelerine dikkat edilmesi de önem taşımaktadır.

  Oruç Tutmanın Bilimsel Faydaları

  Oruç tutmanın bilimsel faydaları arasında, en önemli olanları aşağıda verilmiştir.

  Oksidatif Stres Ve İltihabı Azaltır

  Önemli rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olan oksidatif stres, kronik hastalıkların önemli nedenlerinden biridir. Oruç tutmak oksidatif stres ve farklı hastalıklara sebebiyet veren iltihaplanmayı azaltmaktadır. Bugüne kadar oruç üzerinde yapılan bilimsel araştırmaların tamamını da, bu iki bulguya sıklıkla rastlanmıştır.

  Hücreleri Onarır

  Oruç tutulması otofaji adındaki yüce işlemlerini başlatarak, hücrelerin onarılmasını ve görevlerini daha etkin bir şekilde yapmalarını sağlar.

  Bilindiği üzere hücrelerin kontrolsüz bir şekilde bölünerek çoğalması, kanserin en temel sebebidir. Oruç tutan kişinin vücudunda bulunan hücreler daha kontrollü bir şekilde bölünüp çoğaldıkları gibi, bu hücreler görevini yaptıktan sonra ölürler. Böylelikle başta kanser olmak üzere Alzheimer gibi önemli hastalıklara yakalanma riski, en düşük seviyelerde seyreder.

  Kan Şekerinin Ayarlanması

  Oruç tutmanın bilimsel faydaları arasında, vücuttaki glikozu yani kan şekerini ayarlaması, önemli yer tutmaktadır. Öyle de organlar üzerindeki aktivite yoğunluğu azalarak, organların ve dolayısıyla vücudun daha iyi bir şekilde dinlenmesi sağlanır.

  İnsülin direncini azaltarak tip 2 diyabet riskini düşürür

  11 ay boyunca yoğun bir şekilde çalışan vücut, artık dinlenme aşamasına girmiştir. Ramazan ayı boyunca oruç tutan insanların vücudunda insülin direnci artarak, tip 2 diyabet riski de azalmaktadır. Sağlıklı beslenme koşullarına dikkat edilmek suretiyle tutulacak oruç, diyabet rahatsızlıklarına karşı ciddi faydalar sağlamaktadır.

  Kanserin Önlenmesinde Yardımcı Olur

  Kontrolsüz hücre büyümesine bağlı olarak görülecek kanser rahatsızlıklarına karşı, vücudun direncini artırıyor. Aynı zamanda oruç tutmanın hücre onarma üzerindeki önemli etkisi, sağlıklı hücrelerin kontrolsüz bir şekilde bölünüp çoğalarak kanserli hücrelere dönüşmesini engellemektedir.

  Oruç esnasında vücut organizma çalışmalarında, kendini daha rahat bir şekilde kontrol ederek kanser oluşumunu engellemektedir.

  Kalp Sağlığına Faydalıdır

  Dünya genelinde en fazla görülen sağlık problemleri arasında, kalp rahatsızlıkları önemli bir yer tutmaktadır. Sağlıklı bir beslenme üzerine kurulu olarak tutulacak oruç, iyi kolesterolün artmasına ve kötü kolesterolün düşmesine yardımcı olmuyor. Böylelikle kalp sağlığı üzerinde de oruç tutmanın faydaları, önemli bir yere sahiptir.

  Erken Yaşlanmayı Geciktirir

  Oruç tutmanın manevi etkisi, vücut sağlığına olumlu olarak yansımaktadır. Ortaya çıkan manevi etki stresi ve psikolojik olumsuzlukları azaltarak, erken yaşlanma belirtilerini en aza indirmektedir. Yine hücrelerin yenilenme işlemine sağladığı faydalar da, orucun cilt üzerindeki olumlu etkilerini artırmaktadır.

  Zihin Fonksiyonlarını Artırır

  Ramazan ayı dışında yani yeme içmenin serbest olduğu süreçte, zihin sürekli vücudun çeşitli istekleri ile meşgul olur. Bu sebeple metabolik aktivitelere zaman ayırmak zorunda kalan beyin, daha fazla yorulmaktadır. Oruçta ise vücudum isteklerinin daha az olması, beynin fonksiyonlarını önemli ölçüde artırmaktadır. Özellikle öğrenme ve algılama fonksiyonları, Ramazan ayında en üst seviyeye ulaşmaktadır.

  Alzheimer Riskini En Aza İndirir

  Zihnin daha iyi bir performans çalışması, öğrenme fonksiyonlarından artması ve beynin uzun süre vücudun çeşitli isteklerle meşgul edilmemesi neticesinde, Alzheimer riski en aza iner.

  Oruç Tutmanın Sosyal Yaşam Üzerindeki Faydaları

  Oruç tutmanın bilimsel faydaları sadece beden sağlığı üzerinde olmayıp, yukarıdan da anlaşıldığı gibi zihinsel sağlık üzerinde de etkilidir. Sosyal yaşam üzerindeki etkilerine baktığımızda da, oruç tutmanın zihinsel olarak faydalarından biri olduğunu söyleyebiliriz.

  Manevi bir ortamın oluşması sebebiyle, oruç tutan insanlar yakınları ile daha yakın ilişkiler içerisine girerek sosyal yaşamlarına daha fazla önem vermektedir. Gerçekleşen sosyal birliktelik aile bağlarını artırırken, yeni dostlukların ortaya çıkmasına ve insanların kaynaşmasına sebep olmaktadır.

  Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
  YAZAR BİLGİSİ