Oruçtan Sonra Baş Ağrısı Neden Olur?

19.05.2020
158
 • Oruçtan Sonra Baş Ağrısı Neden Olur?

  Oruçtan Sonra Baş Ağrısı Neden Olur?

  Oruçtan sonra baş ağrısı şikayetleri her yıl olduğu gibi bu Ramazan ayında da artış gösterdi. Ramazan ayında oruç tutuyor olmamızdan ve sahur için gece uyanmamızdan dolayı günlük rutinimiz tamamen değişmektedir. Ramazan ayı içerisinde artan baş ağrısı şikayetlerinin ana nedeni olarak günlük rutinin değişmesi olarak gösteriliyor. Baş ağrısında artış en sık rastlanan şikayetler olsa da; bu süreç içerisinde baş dönmesi problemleri de ortaya çıkabilmektedir. Beslenme ve uyku düzeninde yaşanan büyük ve ani değişimler vücudun tepki vermesine sebep olmaktadır. Ağrıların Ramazan ayından sonra da devam etmemesi için alınması gereken önlemler bulunuyor. Bu yazımızda sizlere ağırlıklı olarak alınması gereken önlemlerden ve baş ağrısının sebeplerinden bahsedeceğiz.

  Oruçtan Sonra Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

  Uzmanlar tarafından uzun süre aç kalındıktan sonra iftar yemeğinin iki kısma ayrılması tavsiye ediliyor. Azar azar yemek bu noktada son derece büyük bir önem taşıyor. İki kısım şeklinde yenilen iftar yemeğinin ardından 2 yada 3 saat geçtikten sonra; ev içerisinde küçük egzersizlerin yapılması baş ağrısı ihtimalini düşürecektir. Bunun yanı sıra baş ağrısının şiddetini azaltmak veya tamamen ortadan kaldırmak için bazı uzmanlar tarafından iftardan sonra soğuk duş almanın da etkili olabileceği belirtiliyor.

  Baş Ağrısının Önüne Geçmek İçin Neler Yapılabilir?

  • Protein ağırlıklı iftar ve sahur sofralarının hazırlanması gerekmektedir. Özellikle şekerli gıdaların tercih edilmesi kandaki şeker oranında dengesizlik yaratacağından dolayı baş ağrısı riski ciddi bir şekilde yükselmektedir.
  • Gün içerisinde aç kalınmanın yanı sıra vücut susuz da kalmaktadır. Bu sebepten dolayı iftar ve sahur arasında bol su ve sıvı tüketilmesi tavsiye ediliyor.
  • İftar sofralarında tuz ve yağ kullanımına azami dikkat edilmesi gerekiyor. Tuzlu ve yağlı bir iftar sonrasından sonra kan basıncının da artmasıyla şiddetli baş ağrıları yaşanabileceği unutulmamalıdır.

  Yukarıda belirtilen noktalara dikkat edilmesine rağmen ağrısı şiddetlenen ve uzun süre geçmeyen baş ağrılarında mutlaka bir doktora başvurulması gerekmektedir. Baş ağrısının birçok hastalığın etkisi olarak ortaya çıkabildiği biliniyor.

  Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.