Panik Atak Nedir? Tedavisi Nedir?

15.04.2020
172
 • Panik Atak Nedir? Tedavisi Nedir?

  Panik Atak Nedir?

  Panik atak, bireyleri ruhsal ve fiziksel olarak etkileyen psikolojik bozukluktur. İinsanlar üzerinde panik, korku, aşırı kaygının çeşitli ataklar halinde nüksederek bireyin bir süreliğine atak geçirmesine neden olur. Ayrıca günümüzde birçok insan üzerinde rastlanmaktadır. Panik ataklı bireyler çeşitli belirtileri yanlış algılayıp, bu belirtiler üzerinde yanlış yorumlar yaparak bu durumdan kurtulma çabasına girerler. Bu durumdan kurtulma çabası bireyin daha çok panik ve korku içerisine girmesine sebep olur. Panik ataklılar atak halindeyken bayıldıklarını zannetseler de bayılmazlar. Panik atak bireyin çıldırmasına, ölmesine neden olan bir hastalık değildir.

  Belirtiler

  • Ölüm hissi
  • Kalp çarpısındaki artış
  • Nefes darlığı
  • Göğüs bölgesinde sıkışma hissi
  • Kendini kaybetme korkusu, delirme ve çıldırma korkusu
  • Kaygı, Korku, Panik
  • Baş dönmesi, gözlerin kararması, bayılma hissi
  • Sıcak veya soğuk terleme
  • Parmak uçlarında uyuşma, karıncalanma ve titreme
  • Mide Bulantısı
  • Bulunduğu yeri terk etme isteği

  Birey Panik Atak Geçirirken Neler Yaşar

  Panik atak kendini çeşitli şekillerde gösterir. Birey ilk olarak aşırı yoğun bir kaygı içerisine girer. Bu kaygının nedeninin ne olduğunu anlayamaz. Atak bireye elini uzatır ve birey bu kaygının nedenini anlayamaz ve atağın uzattığı ele karşılık verir. Birey bu durum üzerinde yanlış yorumlar yapmaya başlar (ben çok kötüyüm, bana bir şeyler olacak galiba vs.). Bununla birlikte diğer belirtiler kendini göstermeye başlar. Kalp hızlı çarpar, birey nefes alırken zorlanmaya başlar, başı döner ve korku içerisine girer, paniklemeye başlar. Bazı bireyler kendilerine ne olduğunu anlayamaz ve bu durumdan acilen kurtulmak isterler. Genellikle bu durumu kalp krizi geçirdikleri veya ölecekleri şeklinde yorumlarlar.

  Panik Atak Nasıl Bir Rahatsızlıktır

  Panik atak insanların ilk olarak kendilerinde ciddi bir rahatsızlık olduğunu düşündükleri ve atak geçirdiklerinde birçok panik ataklı bireyin kendilerini acil serviste buldukları bir rahatsızlıktır. Acil serviste gerekli tetkikler yapılıyor. Ve birey üzerinde anormal bir duruma rastlanmaz.

  Birey kaygılarının tekrar gelip gelmeyeceği üzerinde zihnini yoğunlaştırır ve bu yoğunlaşma beraberinde atağı getirir. Birey ne olduğunu anlayamamış bir şekilde defalarca kez acile başvurur.

  Acilden kendileri üzerinde fiziksel bir bozukluğa rastlanmadığı cevabını alır. Bunların üzerine bireyler kendileri üzerindeki bu sorunun çeşitli hastalıkları anımsattığını düşünürler. Kendilerini çeşitli bölümlerde muayene ettirirler ve bir sonuca ulaşacaklarını düşünürler. Ama bekledikleri gibi olmaz ve birey üzerinde fiziksel bir rahatsızlığa ulaşılmaz. Bazı doktorlardan bu rahatsızlığın psikolojik bir bozukluk olduğunu işitseler de tatmin olmaya bilirler ve kendilerini baştan muayene ettirmeye koyulurlar. Fakat yine bir sonuca ulaşamazlar. Bir şekilde psikiyatriye başvururlar ve bu birey üzerinde panik atak olduğu kesin olarak belirlenirse birey üzerindeki tedavi süreci başlar. Birey kendisi üzerindeki bu anormal durumun ne olduğunu anlamış olur.

  Panik Atak Tedavisi

  Panik Atak tedavisi mümkün olan bir rahatsızlıktır. Tedavisinde ilaç ve terapi kullanılıyor. Tedavinin amacı bireyi bu konu hakkında bilinçlendirmek ve normal yaşantısına geri dönmesini sağlamaktır. Tedavi sürecinde birey üzerinde çeşitli ilaçlar belirli dozlarda kullanılır ve tedavinin durumuna göre doz ayarlamaları yapılır. Bir çok psikolojik rahatsızlıkta olduğu gibi panik atakta da bireyler terapiden sonuç alamayacaklarını düşünebilir, terapiyi önemsemeye bilirler fakat bu yanlış bir davranış olup terapi tedavide büyük bir rol oynamaktadır. Tedavi sürecinde doktorunuzun önermediği veya gerek görmediği çeşitli ilaçlar kullanılmamalıdır. Sadece doktorun gerek gördüğü veya önerdiği ilaçlar kullanılmalıdır. İlaçların dozları doktor haricinde çeşitli nedenlerle farklı dozlarda arttırılıp, azaltılmamalıdır. Tedavi tamamen iyileştiğinizi hissetseniz bile doktora danışılmadan bitirilmemelidir.

  Sağlık Yazar – Güncel Sağlık Bilgileri ve Tedavi Yöntemleri (saglikyazar.com)

  Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  pendik psikoterapi