Prostat Kanseri Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Prostat Kanseri Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Prostat kanseri, erkeklerde sıklıkla görülen ve en yaygın kanser türlerinden birisi olarak bilinmektedir. Kanser sebepli ölümlerde ise,  ikinci sırada yer almaktadır. Prostat, erkeklerde bulunan ve ceviz büyüklüğünde olan ve mesanenin alt tarafında üremede etkili salgılar salgılayan bir salgı organıdır.

Bu organda kanser görülmesi ise, bazı hücrelerin anormal gelişimine bağlı olmaktadır. Kanserli hücre prostatın bir kısmında görülebildiği gibi, birçok kısmında da olabilmektedir. Genellikle bu rahatsızlık 65 yaş üzerinde görülür ve ilk zamanlar kimi insanda hiç bir şikâyete sebep olmayabilir.

Zamanla büyür ve büyüdükten sonra idrarı tutamama gibi sorunlara yol açabilir. Erken teşhis ve tedavi her kanser türünde geçerli olduğu gibi prostat kanserinde de geçerlidir. Geç kalınmış tanıda kanserli hücre çevre dokulara da yayılım sağlayabilmektedir. Peki, prostat kanserinin belirtileri nelerdir?

Prostat Kanserinin Belirtileri

  • İdrar yaparken yanma
  • İdrar yaparken zorlanma ve kanama
  • Semende kanama görülmesi
  • Sertleşme sorunları
  • Boşalma sırasında ağrı
  • İlerleyen kanser evrelerinde kemik ağrıları, kemiklerde kırılma

Buna rağmen çoğunlukla prostat kanseri hiç bir belirti vermez ve ilerlemeye devam eder. Ve bu durumda tedavi gecikir ve daha da zorlaşır. Bu nedenle özellikle 65 yaş üzeri erkekler rutin olarak prostat kanseri taramalarını yaptırmalılar. Unutulmamalıdır ki belirtiler dahi olsa, prostattaki kitlenin iyi huylu olabilme ihtimalide vardır. İyi huylu ve kanser hücreli prostat hastalığının belirtileri birbirine çok benzemektedir. Bu nedenle en iyi tanı için işin uzmanı bir doktordan yardım almalısınız.

Prostat Kanserinde Evreler

  1. Evre

Bu evrede yakalanan kanserli hücre sadece prostat içindedir ve yayılım yoktur. O kadar küçüktür ki, rektal muayenede gözden kaçma ihtimali bile vardır. PSA seviyesi henüz 10’un altındadır. Birinci evrede yakalanan prostat kanserinin tedavi oranı çok daha yüksektir.

  • Evre

İkinci evrede olan prostat kanseri de hala prostat içerisindedir ama kanserli kısım artık daha saldırgandır. Yayılım hızı artma eğilimindedir. Rektal muayenede elle hissedilebilecek haldedir.

  • Evre

Üçüncü evrede olan prostat kanseri artık prostat dışına çıkmıştır. Çoğunlukla bu evrede seminal keseye yayılım vardır. Ama henüz daha lenf bezleri ve kemiklere ulaşmamıştır.

  • Evre

Bu evrede artık prostat kanseri rektuma, mesaneye ya da çevredeki dokulara ulaşmıştır. Civardaki lenf bezlerine ve kemiğe de ulaşmış olma olasılığı yüksektir.

Prostat Kanserinde Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Prostat kanserinde tedavi yöntemleri kanser hücresinin büyüme hızına, yapısına, yayılım durumuna, hastanın genel durumuna, yaşına ve en önemlisi de tedavinin yan etkileri planlanarak başlanıyor. Mesela 1. Evre prostat kanserinde tedavi değil takip önerilir. Tümörün büyümesine bağlı olarak tedavi yöntemi belirlenir ve başlanılır. Prostat kanserinde hala en çok kullanılan yöntem cerrahidir. Buna rağmen yöntemler arasında robotik, laparoskopik ve açık cerrahi yöntemlerde vardır. Bu tedavi yolları kişinin durumuna ve prostat kanserinin evresine bağlı olmaktadır.

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

pendik psikoterapi