Prostat Kanseri Belirtileri ve Tedavi Yöntemi

15.04.2020
132
 • Prostat Kanseri Belirtileri ve Tedavi Yöntemi

  Prostat Kanserinin Sebepleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemi

  Amerika’da kanser tanısı konulan her üç erkekten bir tanesine, prostat kanseri tanısı konulmaktadır. Ancak ülkemizde ise, prostat kanserinin görülme oranı çok azdır. Prostat erkek üreme organının bir kısmını oluşturmaktadır. Kalın bağırsağın önünde ve mesanenin alt tarafında bulunur. Prostat kanserinde, prostat aşırı büyüdüğü için çevre bölgelere baskı yaparak idrarın meni kısmından penise gitmesini yavaşlatır veya durdurur.

  Prostat Kanserinin Risk Faktörleri Nelerdir?

  Bulaşıcı olmayan ve kişiden kişiye geçmeyen bu kanserin nedenleri, tam olarak bilinmemektedir. Ancak yapılan bazı bilimsel araştırmalar, prostat kanserini tetikleyen bazı risk faktörlerini ortaya koymuştur.

  Yaş: Prostat kanseri genellikle 45 yaş üstü erkeklerde daha sık görülmektedir. Ayrıca kişinin yaşı ilerledikçe kanserin risk faktörü de artmaktadır.

  Aile: Ailesinde daha önce prostat kanseri görülen kişilerin, kansere yakalanma riski daha fazladır.

  Fazla hayvansal yağ ve et tüketimi: Hayvansal yağ açısından zengin ve çok fazla et tüketimi prostat kanserini tetikleyen risk faktörleri arasında gösterilmektedir.

  Ayakta idrar yapma: Bilimsel açıdan tam olarak kanıtlanmasa da, uzmanlar ayakta idrar yapmanın idrar kalıntılarının testis hatlarında birikmesi nedeniyle sebep olduğu kireçlenmenin, prostat kanserini tetikleyen risk faktörleri arasında olduğunu söylemektedirler.

  Prostat Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

  Prostat kanserinde bazı durumlarda hiçbir belirti görülmeyebilir. En sık görülen belirtiler ise aşağıdaki şekildedir.

  – İdrar esnasında duyulan acı ve idrar yaparken zorluk çekmek prostat kanserinin belirtileri arasındadır.

  – Çok sık aralıklarla idrara çıkmak da prostat kanseri belirtileri arasındadır.

  – Prostat kanserinin bir diğer belirtisi de, ereksiyon problemi yaşamaktır.

  – Zorlanarak ve kesik kesik idrar yapmak.

  Yukarıda prostat kanserinin belirtileri olarak saydığımız nedenler, prostat kanseri dışında farklı nedenler de olabilir. Eğer bu belirtilerden biri ya da bir kaçını taşıyorsanız, kısa sürede bir üroloji uzmanına gidip muayene olmanız erken tanı açısından önemlidir.

  Prostat kanseri tedavi yöntemleri

  Pusat kanserinin birden çok tedavi yöntemi vardır. Bu tedavi yöntemlerini kısa başlıklar şeklinde yazacak olursak;

  – İlaçla tedavi

  – Cerrahi müdahale ile tedavi

  – Sistemik tedavi

  – Lokal tedavi

  – Laparoskopik prostatektomi tedavisi

  – Kriyo cerrahi

  – Pelvik lenfadenektomi tedavisi

  – Radyasyon tedavisi

  – External radyoterapi

  – İnternal radyoterapi

  – Hormon tedavisi

  – Tedavisiz takip

  Görüldüğü gibi prostat kanserinin, birden fazla tedavi yöntemi vardır. Bu yöntemler, hastalığın evrelerine göre değişmektedir.

  Sağlıklı ve mutlu bir hayat dileklerimizle!

  Sağlık Yazar – Güncel Sağlık Bilgileri ve Tedavi Yöntemleri (saglikyazar.com)

  Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.