Sağlık Bakanı Koca’dan İkinci Dalga Açıklaması

Sağlık Bakanı Koca’dan İkinci Dalga Açıklaması

Sağlık Bakanı Koca’dan İkinci Dalga Açıklaması

Korona virüs Pandemi etkisi dünya genelinde yaşanmaya devam ediyor. Türkiye’de yeni normal ve kontrollü sosyal hayat olarak ifade edilen yeni yaşam sürecine 1 Haziran itibariyle geçiş yapıldı. 1 Haziran tarihi itibariyle vaka sayıları binin altında iken yeni süreç ile birlikte vaka sayıları 1500 civarlarına çıkmaya başladı. Gerçekleştirilen bilim kurulu toplantısı sonrasında Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklamalarda bulunuldu. Yapılan basın toplantısının ardından basın görevlilerinin soruları da bakan Koca tarafından tek tek cevaplandı.

Genel sürece dair sorulan soruların tamamına açıklayıcı bir şekilde cevap veren Fahrettin Koca, ikinci dalga iddialarına da açıklık getirildi. Bir basın görevlisi tarafından ikinci dalganın Türkiye’ye gelip gelmediği üzerine sorulan soruya bakan Koca net bir şekilde cevap verdi.

Türkiye’de İkinci Dalga İddialarına Yanıt

Elde edilen sayısal verilere ve salgının seyrine göre bakıldığında ikinci dalganın yaşanmadığı net bir şekilde ifade edildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yapmış olduğu açıklamada şuan yaşanan sürecin ikinci dalga olmadığı, ilk dalganın etkilerinin görülmeye devam edildiğinin altı çizildi.

Tüm bu rahatlatıcı açıklamaların yanı sıra Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan uyarıya da dikkat çekildi. Düzenlenen basın toplantısında özellikle Eylül ayı gibi sonbahar aylarında dünya genelinde ikinci bir dalganın beklendiği ifade edildi. Hastalığın kış aylarında olduğu gibi yaz aylarında da aynı bulaşıcılıkla yayılım gösterildiği belirtiliyor.

Salgının başladığı ilk günlerde korona virüsün yazın gelmesiyle birlikte etkisini kaybedeceğine dair açıklamalar yapılmaktaydı. Fakat bugün yaptığı açıklamalarla Fahrettin Koca şuan için yaz aylarında koronavirüsün etkisini kaybettiğini gösteren bir bilimsel kanıt bulunmadığı ifade edildi.

Kış aylarında olduğu gibi yaz boyunca da maske, sosyal mesafe ve el hijyeni konularına gerekli hassasiyetin gösterilmesi gerektiğine sürekli olarak vurgu yapılıyor.

YKS Sınavı Öncesi Uyarılar

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklamalarında önümüzdeki hafta sonu gerçekleştirilecek olan sınav üzerinde de detaylı uyarılarda bulundu. Özellikle okul önlerinde gruplaşmaların son derece riskli olduğu belirtildi. Mümkün mertebe öğrencilerin sınav yerlerine yalnız gelmeleri tavsiye edildi. Yanında birinin gelmesi gerekiyor ise de maksimum bir kişinin gelmesi üzerinde sürekli uyarılar yapıldı.

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
YAZAR BİLGİSİ