Sağlıklı Bir Yaşam İçin İpuçları

02.07.2020
256
 • Sağlıklı Bir Yaşam İçin İpuçları

  Sağlıklı yaşam ve sportif faaliyetler

  İnsan hayatının kilit noktalarından en önemlisi olan sağlık günümüzde fazla önemsenmemekte, sadece sağlık sorunları ortaya çıktığında değeri bilinmektedir.

  Sağlıklı yaşam dendiğinde akla ilk spor, dengeli beslenme, yediğimiz yiyeceklere dikkat etme gibi unsurlar gelir.

  Bu unsurlar kaliteli yaşamın temel taşlarıdır. Ancak bu unsurları kusursuz yerine getirsek bile maalesef günümüzde tedavisi olmayan, bir anda ortaya çıkan hastalıklar da bulunmakta. Örnek olarak kanser.

  Sağlıklı Yaşam ve Spor

  Sağlık yaşam dendiğinde şüphesiz ki hafızalarda yer eden ilk terim spor yapmaktır.

  Yaşın ilerlemesi, alınan kilolar, eskiye göre daha az hareket etmek gibi unsurlar yüzünden spor yapmak artık kaçınılmaz bir hal almakta.

  Ancak iş işten geçtikten sonra değil de sağlıklı bir yaşam için spor yapmak bizim için yemek gibi bir alışkanlık olmalıdır. Hem bedensel hem de ruhsal açıdan spor yapmak kişiyi dinç kılan bir aktivitedir.

  Spor yapan insanın kendine olan güveni artar, kişiliği değişir öz güveni geri gelir, duruşu bile farklılaşır.  Bunların yanında uzun ve kaliteli bir hayat sürebilmek için spor yapmak özveri ve kararlılık gerektirir. Çünkü günümüzde spor yapma için alınan kararlar maalesef ki bir süre sonra devamlılığını sağlayamamaktadır.

  Spor yapmanın insanın en önemli organı olan kalbe çok büyük faydaları bulunur. Kalp rahatsızlıkları riskini azaltır, kalp damar dolaşımını güçlendirir, kalp rezervini arttırır ve en önemlilerinden olan kalp krizi geçirdikten sonra hayatta kalma şansımızı arttırır.

  Eğer sağlıklı bir yaşam için spor yapmak istiyorsanız bunu doktor kontrolünde ve ya uzman bir kişi tarafından yardım ile yapmalısınız.

  Günümüzde maalesef yanlış yapılan hareketler sonucunda kişinin kendini sakatlaması gibi olaylara çok rastlıyoruz.

  Doğru ve eksiksiz spor yapmak hem kişinin sağlığı için hem de olası bir sakatlık durumuna maruz kalmamak için yapılması gereken az önce de belirttiğim gibi uzman bir kişiden yardım alarak gerçekleşir.

  Sağlıklı yaşam için spor yapmalı, bunu bir alışkanlık haline getirmeliyiz.

  Sağlıklı Yaşam Ve Bitkisel Tedavi

  Halk arasında ısırgan otundan yapılan çorba kanseri iyileştirmede bir yol olarak bilinir. Bilimsel olarak kanıtlanmamış da olsa insanoğlu çaresiz kaldığı durumlarda çözümü bitkisel unsurlarda aramakta.

  Bitkisel tedavi günümüzde sıkça rastlanan bir durum. Ancak bir doktora danışmadan direkt bitkisel tedavi uygulamaya çalışmak ülkemizde tehlikeli sonuçlar doğurabiliyor bunun örneklerine de sıkça rastlıyoruz.

  Masraflardan kaçmak, hastane fobisi gibi başlıca unsurlar kişiyi yanlış yola sevk edebiliyor ve yanlış kişilerden alınan yanlış tedavi yöntemleri sonucunda hasta sağlığını kaybedebiliyor.

  Sağlık mutlulukla doğru orantılıdır ve herhangi bir sağlık probleminde ‘’mutluluk’’ en büyük ilaçtır.

  Kişinin kendine olan güveni, hastalığı yeneceğine karşı olan umudu psikolojik açıdan hazırlanması gereken ruh hali bu ilacın ana unsurlarıdır.

  Sağlıklı Yaşam ve Bağımlılıklar

  Sağlıklı yaşam için dikkat edilmesi gerekenler

  Örnek olarak günümüzde başlıca sağlık problemlerinin başında alkol ve sigara yer almaktadır.

  Sigara içme yaşının giderek düşmesi, alkol, uyuşturucu gibi maddelerin gençlerin arasında yaygınlaşması maalesef ülkemizin sağlık sorunlarının kritik bir noktaya doğru gittiğinin kanıtıdır.

  Oysaki ki kişi her gün düzenli olarak sporunu yaparsa, alkol, sigara, uyuşturucu ve uyarıcı maddeler kullanmaktan kaçınırsa, sağlıklı ve düzenli beslenirse ve biraz da dikkat ederse sağlıklı yaşaması kaçınılmazdır.

  Sağlık ve Dengeli Beslenme

  Sağlıklı yaşam denildiğinde aklımıza gelen bir diğer unsur ise dengeli beslenmedir. Dengeli beslenme vücut için en gerekli unsurlardan ve sağlıklı yaşamın temel taşlarındandır. Yediğimiz yiyeceklere dikkat etmezsek kısa periyotta olmasa da uzun bir periyotta maalesef ki sağlımızı kaybedebiliriz.

  Öncelikle kahvaltı yapmak sağlıklı yaşam için mutlaka gereklidir. Güne başladığımızda vücudumuzun enerjiye ihtiyacı vardır. Çünkü gece boyunca uyku sırasında herhangi bir enerji kaynağı tüketilmemiştir. Kahvaltı ile güne başlamak hem sağlığımız açısından hem de sağlıklı düşünebilmek açısından çok önemlidir.

  Öğünlerimizi güne yaymalı ve belirli bir program etrafında bu öğünlere uymalıyız.  Örnek olarak günde 3 ana öğün ve 3 ara öğün şeklinde belirli saatler belirlemeliyiz. Ve bu saatlere uymalıyız.

  Başlıca içeceğimiz olan su’dan faydalanmalı bol bol tüketmeliyiz. Aşırı şekerli gıdalardan kaçınmalıyız. Çay, kahve gibi ülkemizde en çok tüketilen sıvıların şekersiz tüketilmesine en kötü kullanılan şeker miktarının azaltılmasına dikkat etmeliyiz.

  Bir diğer ana unsur ise yediğimiz besinleri ağzımızda iyice çiğnemektir. Yeterince çiğnenen besin hem fazla kilo aldırmaz. Hem de sindirilmesi daha kolay olacağı için mideyi yormaz. Masadan tamamen dolu bir mide ile kalkmamalıyız.

  Tıka basa doymak sağlığın zaman içinde bozulmasına hatta erken yaşlanmaya bile yol açmaktadır. Bu yüzden masadan dolu bir mideyle değil , midemizin 3’te 1’ini boş bırakarak kalkmalıyız.

  Biliyoruz ki sağlık elden gittikten sonra bunlara uymanın bir önemi kalmamakta. Yapmamız gerekenleri bilip bunlara uyarsak sağlıklı, kaliteli ve uzun bir yaşam bizi bekliyor olacaktır.

  Sağlık Yaşam – Sebzeler

  Sebzelerin sağlıklı yaşam için yeri ayrıdır. Yeterli miktarda sebze tüketmek hem sağlıklı yaşam için hem de düzenli beslenme için gereklidir.

  Sebze tüketim ülkemizde yaygındır ancak yeteri kadar tüketilmiyor.

  Brokoli, ıspanak, soğan başlıca yararlı sebzelerdir. Kırmızı biber antioksidan bakımından sebzeler içinde en yararlı olanlarındandır. Kırmızı biberi brokoli izlemektedir. Eğer sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürmek istiyorsan bol miktarda sebze tüketmeye gayret etmeliyiz.

  Ayrıca sebzeler kolesterol düşürme bakımından da çok büyük rol oynar. Bunların arasında da lif bakımından zengin sebzeler kandaki kolesterolü dengeleyici özelliği ile ön plana çıkmaktadır.

  Eğer sağlık sorunları yaşıyorsanız ve kolesterolünüz yüksek ise az yağ içeren bir diyet uygulamanız sağlığınız açısından gereklidir.

  Ayrıca yediğiniz kırmızı ete de dikkat etmeli ve bol bol süt ve sür ürünleri tüketmelisiniz. Dört mevsimin de bir arada yaşandığı ülkemizde sebze çeşidi bakımından zengin olmamız hem şanslı olduğumuzu hem de bu ürünlerden faydalanmamız gerektiği anlamına gelmektedir. Modern, sağlıklı ve kaliteli beslenmede ülkemizde en eksik olan besin yeşil sebzelerdir.

  Yapılması gereken en önemli ve en temel ana unsur yeşil sebzeleri yemeyi ve pişirmeyi öğrenmek ve bunları bol miktarda tüketmektir. Yeşil sebzeler kanı temizler, kan dolaşımını hızlandırır ve bir o kadar da kalitesini artırır. Bunun yanı sıra soğuk algınlığı, grip gibi hastalıkların da düşmanıdır. Mutluluğu arttırır ve depresyon gibi zararlı ve kötü ruh hallerinden kurtulmamızı sağlar.

  Kısacası eğer sağlıklı bir yaşam istiyorsak bol bol sebze tüketmeliyiz.

  Sağlıklı Bir Yaşam İçin İpuçları

  Sağlıklı bir yaşam için izleyeceğimiz küçük ama etkili yollar vardır. Bunlara küçük sırlar da diyebiliriz. Bunları yerine getirerek hem sağlıklı bir yaşam elde edebiliriz hem de mutlu bir hayata sahip olabiliriz.

  İşte bu küçük sırlar :

  Sporu aksatmamak : Spor yapmak günümüzde bir alışkanlık haline getirilememiş olsa da en azından her gün 1 km yürüyüş yapmalıyız.

  Hızlı yememek ve fast food’dan kaçınmak : Bir yerlere yetişmek için ayaküstü hemen yiyerek çıkayım düşüncesi fast food kültürü ile birleşince başlıca kalp hastalıklarının bu sebep yüzünden çıktığını hatırlayalım.

  Düzenli olarak balık tüketmek : Balık kalp dostudur ve içinde bulundurduğu omega-3 ile hem zihni kuvvetlendirir hem de kalp hastalıkları riskini azaltır.

  Tuzu azaltmak : Türk yemek kültürü bol tuz içeren yemeklere sahip. Ancak fazla tuz felce ve kalp hastalıklarına davetiye çıkardığı için fazla tuzdan kaçınmalıyız.

  Bol miktarda çay tüketmek : Bol bol çay tüketmek kalp hastalıklarına engel oluyor.

  Sigaraya ve alkole hayır : Sağlıklı yaşamın düşmanı olan bu maddelerden kaçınmalı eğer kullanıyorsak ta azaltmalıyız.

  Şarkı söylemek : Uzmanlara ve bilim adamlarına göre şarkı söylemek kişinin ruh halini düzeltiyor ve mutlu ediyor. Bu mutlulukta sağlığa olumlu yönde etki ediyor.

  Bu ve bunun gibi küçük şeylerle sağlığımızı koruyabiliriz. Yeter ki isteyelim. Unutmayalım ki sağlık elden gittikten sonra değil gitmeden önemlidir.

  Sağlık Yazar – Güncel Sağlık Bilgileri ve Tedavi Yöntemleri (saglikyazar.com)

  Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.