Sahurda Susamamak ve Acıkmamak İçin Neler Yenmeli?

16.04.2020
154
 • Sahurda Susamamak ve Acıkmamak İçin Neler Yenmeli?

  Sahurda Susamamak ve Acıkmamak İçin Neler Yenmeli?

  Sahurda Susatmayan Yiyecekler

  Bazı yiyecekler içerisinde barındırdığı maddeler nedeni ile daha kısa sürede susamanıza neden oluyor. Bazı yiyeceklerde bunun tam tersine uzun süre susuzluk hissetmemenize yardımcı olur. Bu nedenle ezanın geç okunduğu yazlarda oruç tutarken susuzlukla mücadele etmek için gerekli önlemler alınmalı. Ve buna yardımcı olan yiyecekler bol bol tüketilmelidir. Karpuz bu konuda size yardımcı olacak en etkili yiyecektir. Nerede ise yüzde 95 oranında sudan oluşan karpuz aynı zamanda vücut tarafından bu suyun dışarıya atılması daha zor olduğu için su ihtiyacını yoğun bir şekilde karşılamaktadır. Bu nedenle sahurda bol bol karpuz yenmesi; yumurta, peynir gibi yiyeceklerin de daha uzun süre tokluk hissi vermesi nedeniyle tercih edilmesi önerilmektedir.

  Sahurda Susatmayan İçecekler

  Sahurda daha uzun süre susuzlukla mücadele etmenizi sağlayacak olan en önemli içecek süttür. Süt hem yoğun protein kaynağı olarak uzun süre tok kalmanızı sağlarken hem de susuzluğunuzun giderilmesinde yardımcı olacaktır. Ayrıca buzlu çay sizi sahurda serinletirken gün içinde de susuzluğunuzun giderilmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca taze nane ile evde kendinizin hazırlayacağı az şekerli bir limonata da hem gün içinde kaybettiğiniz vitamin ve minerali geri kazanmanızı sağlayacak, hem de susuzluk hissine yardımcı olacaktır.

  Ramazanda Sahurda Neler Yemeli?

  Sahurda yemek seçimi için dikkat etmeniz gereken en önemli konu çok ağır baharatlı yiyeceklerden uzak durulmasıdır. Yine aşırı tuzlu yiyecekler daha hızlı susamanıza neden olacağı için yenmelidir. Örneğin tuzlu zeytin orucun ilk saatlerinden itibaren içinizin yanmasına ve yoğun susuzluk yaşamanıza neden olacaktır. Bu nedenle ağır hamur işleri ve bu tip yiyeceklerin yerine hafif kahvaltı yapılması süt, peynir, yumurta ve yoğurt gibi protein zengini yemekler sahur sofralarında yer almalıdır.

  Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.