Şeker Hastaları İçin Kansız Şeker Ölçüm Cihazı

17.05.2020
228
 • Şeker Hastaları İçin Kansız Şeker Ölçüm Cihazı

  Şeker Hastaları İçin Kansız Şeker Ölçüm Cihazı

  Geçtiğimiz günlerde şeker hastalarını yakından ilgilendiren bir gelişme yaşandı. Bilindiği üzere şeker hastalarının sürekli olarak kanlarındaki şeker değerini ölçmeleri ve kontrol altında tutmaları gerekiyor. Günümüzde şeker ölçümü yaygın olarak parmağa batırılan bir iğne yardımıyla toplu iğne ucu kadar kan çıkarılmakta ve bir cihaz aracılığıyla kandaki şeker ölçümü yapılmaktadır. Amerika Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından geçtiğimiz günlerde kansız şeker ölçüm cihazı için gerekli onayların verildiğini duyurdu. Verilen bu onay sayesinde şeker hastalarının ellerine iğne batırmak zorunda kalmayacağının altı çiziliyor.

  FLFGM adı verilen bu sistemin şuan için sadece 18 yaşından büyük şeker hastaları için uygulanabiliyor. Sistem aracılığıyla kandaki şeker miktarının kan almaya gerek kalmadan kullanılabilmesi için; deri altında küçük bir okuyucunun yerleştirilmesi gerekiyor.

  Cihazla ilgili olarak deri altına yerleştirilen mobil okuyucu sayesinde kandaki şeker değeri ölçülebiliyor. Ve anlık olarak da dış ortamda bulunan monitöre bilgilerin aktarılacağı dikkat çekiyor.

  Kansız Şeker Ölçüm Cihazı Avantajları

  • Şeker hastalarının zarar görmemesi, krize girmemesi açısından kandaki şeker değerinin takibi büyük önem taşıyor. Yani yeni geliştirilen bu cihaz sürekli olarak takip imkanı sağlıyor.
  • İğne ve kan korkusundan dolayı birçok şeker hastası ölçüm istemiyor. yani bu cihaz ile birlikte kansız, iğnesiz ve acısız bir şekilde kandaki şekerin ölçülmesine imkan sağlanıyor.
  • Günlük yaşamın rutini içerisinde eski usullerle ölçüm yapmak için belirli bir zaman ayrılması gerekiyor. Yeni teknoloji aracılığıyla sürekli ölçüm yapıldığından zamandan ciddi oranda tasarruf edilebiliyor.
  • Kimi zaman hijyenik olmayan ortamlarda ölçüm işlemi yapılıyor. Böyle durumlarda kan yoluyla mikropların vücuda bulaşma riski bulunmaktadır.
  • Kansız ölçüm yapan bu cihaz sayesinde zaman ve mekan farkı olmaksızın ölçüm yapılabiliyor.

  Günümüz itibariyle dünya genelinde bilinen 415 milyon şeker hastası bulunuyor. Ek olarak bu rakamın 15 yıl içerisinde 592 milyona ulaşacağına vurgu yapılıyor. Ayrıca Türkiye’de dünya sıralamalarına bakıldığında; ayrıca diyabet hastalığının hızlı artış gösterdiği ülkeler arasında yer alıyor olması dikkatlerden kaçmamaktadır.

  Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  pendik psikoterapi