Sepsis Hastalığı Neden Olur?

16.04.2020
152
 • Sepsis Hastalığı Neden Olur?

  Sepsis Hastalığı Neden Olur?

  Günümüzde en sık karşılaşılan hastalıklardan biri olan sepsis hastalığı; Nabzın hızlanması solunumun hızlanması ve Ateş belirtilerinin ortaya çıkmasıyla kendini gösteriyor. Ciddi ve bazen de ölümcüldür. Sepsis hastalığı vücut için bir nevi şok demektir. Olağan dışı bir olayla karşılaştığınızda vücudun gösterdiği şaşkınlık tepkisine benzetilebiliyor. Vücut bu özel durumlarda kendini korumak için çeşitli programları harekete geçiriyor. Örneğin bağışıklık sistemini Normalden daha fazla harekete geçiriyor. Bazı verileri yanlış okumaya ve yanlış değerlendirme başlıyor. Böylece enfeksiyonlar kan sıvımızda aktifleşmeye başlıyorlar.

  Sepsis Hastalığı Sinsi Bir Hastalıktır

  Bazı kimseler sepsis hastalığı nedir sorusuna kan zehirlenmesi cevabını veriyor. Vücudun hemen her bölgesinde enfeksiyonların dağılmasıyla enfeksiyon yayılımının neden olduğu hastalıklar ortaya çıkabiliyor. Neyse ki sepsis hastalığına sebep olan Mikroorganizma virüs olduğu için antibiyotik ile tedavi mümkün olabilmektedir.  Karaciğer kalp ve idrar yolları sistemlerini tehdit ediyor. Bu hastalığın genel belirtilerine bakıldığında solunumun ve Nabzın artması; ateşin yükselmesi genel huzursuzluk şişkinlik kusma uyuşukluk ortaya çıkmaktadır.

  Birçok Hastalığın Tetikleyicisi

  Akciğer yetmezliğinin gelişmesi sepsis hastalığı nedeniyle olabilmektedir. Müdahale edilmediğinde ölümle sonuçlanabiliyor. Sepsis hastalığı erken müdahaleyle önüne geçilebiliyor. Bulaşıcı bir hastalık olması tükürük salgısı ile bulaşması kirli suların içilmesi ile bulaşması kan yoluyla bulaşması ve yıkanmayan meyve ve sebzelerin yenmesiyle bulaşması mümkün olduğu için sepsis hastalığına yakalanmış insanların özel eşyalarını kullanmamak gerekiyor.

  Sepsis Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir

  Sepsis hastalığı bakteri kökenli bir hastalık olduğu için antibiyotik verilerek tedavisi sağlanabilmektedir ancak özel bir durum olarak sepsis hastalığı yoğun bakım tedavilerine rağmen enfeksiyon görülme riski taşıdığı için meme kanseri prostat kanseri AIDS gibi birçok ölümcül hastalığa davetiye çıkarabilmektedir. Dünya genelinde hemen her 5 saniyede bir insan sepsis hastalığı nedeniyle çeşitli kanser hastalıklarına maruz kalmaktadır. Bu nedenle sepsis hastalığı çok ölümcül bir hastalık olarak değerlendirilebiliyor.

  Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.