SMA Hastalığı Nedir, Nasıl Anlaşılır?

30.12.2020
159
 • SMA Hastalığı Nedir, Nasıl Anlaşılır?

  Spinal müsküler atrofi olarak isimlendirilir. Kas kaybı ya da kas zayıflığına bağlı olarak meydana gelir. Ve çok sık rastlanmayan bir hastalık biçimi olarak karşımıza çıkmaktadır. SMA, vücutta bulunan pek çok kası tutarak hareket mekanizmalarını etkiler. Bu hastalık bireylerin hayat kalitesini ciddi manada düşürmektedir.

  Sma Hastalığı Nedir?

  Spinal motor nöronlarının yani omurilikteki motor sinir hücrelerinin kaybına ya da zayıflamasına sebep olarak; proksimal yani vücudun merkezine yakın olan kasların tutumuyla. İnsan vücudunda iki taraflı bir şekilde güçsüzlük halinin oluşmasına yol açan kaslarda ilerleyici bir halsizliğe ve atrophy ; yani kas kaybına sebep olan genetik geçişli bir hastalık olarak tıp literatürüne geçmiştir.

  Sma Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

  Spinal müsküler atrofi bulguları bireyden bireye göre değişiklik gösterebiliyor. En sık görülen bulguları genel itibari ile kasların güçsüz olması ve astrofizik bir hastalığın başlama yaşına ve yapılabildiği hareketlere göre dilendirilen 4 değişik tipi bulunmaktadır. Bunlar tip 1 hastalarında olan durum. Genel itibariyle güçsüzlüğün genel ve yayılmış olması iken tipik titreme. Tip3 Sma hastalıklarında ise güçsüzlük hali proksimal yani diğer bir deyim ile gövdeye yakın kaslarda meydana gelmektedir.

  Önerilen Yazı : İlaç Kullanmadan Sivilcelerden Kurtulmak

  • Dil Seğirmesi durumunun ortaya çıkmasıyla beraber oturma ya da ayakta durma ve yürüme gibi eylemleri yerine getirirken zorluk çekme
  • Sık sık yere düşme
  • Yaşıtlarından geri kalma durumu
  • Kramp ve yürüme yeteneğinde kayıp meydana gelmesi
  • Beslenmede zorluk çekme
  • Baş kontrolünü sağlayamama
  • Ellerde titreme
  • Azalmış refleksler ile motor gelişim eksikliklerine yol açan zayıf kaslar
  • Güçsüzlük halinin ortaya çıkması

  SMA Hastalığı Nasıl Anlaşılır?

  Spinal müsküler atrofi hastalığı rahatsızlığı sinir ve hareket hücrelerini etkilediği için genel itibariyle iki taraflı güçsüzlük ve hareket kabiliyetinde bir kısıtlama meydana getirecektir. Anne-babaların taşıyıcı olduğunun farkına varmadan sürmüş oldukları yaşantılarında bebek sahibi olmaya karar verdiklerinde mutasyona uğramış bir virüsün bebeğe geçmesi şeklinde kendini ortaya çıkaracaktır.

  Bu hastalığın tedavisi henüz kesin bir şekilde bulunamamıştır. Fakat çalışmalar son hızla devam etmektedir. Ancak hastalığın belirtilerinin azaltılmasına yönelik çeşitli tıbbi uygulamaların olduğu bilinmektedir.

  Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.