Telsiz Maske Virüsten Korur Mu?

11.05.2020
182
 • Telsiz Maske Virüsten Korur Mu?

  Telsiz Maske Virüsten Korur Mu?

  Çin’in Wuhan kentinde başlayan koronavirüs salgınının yeni merkez üssü Amerika kabul ediliyor. Kısa süre içerisinde Çin’den Avrupa’ya ve daha sonra tüm dünyaya büyük bir hızla yayılan virüse karşı alınması gereken bir takım önlemler bulunuyor. Dünya Sağlık Örgütü ve ülkelerin kurmuş olduğu bilim kurullarının da tavsiyeleriyle birçok ülkede sıkı bir şekilde maske takılması zorunlu tutuluyor. Uzun süre koronavirüse karşı takılması gereken maskenin nasıl olacağı tartışıldıktan sonra günlük hayatta cerrahi maskenin yeterli olacağı ifade edildi.

  10 Mart 2020 tarihi itibariyle virüsün ülkemizde de resmi olarak görülmesinin hemen ardından devlet tarafından ciddi önlemler alınmış, kısa süre içerisinde de maske uygulaması başlatılmıştı. Maske satışlarında meydana gelen problemlerden dolayı maske satışı ilk başta yasaklanmış olsa da bugünlerde satışların belirli kurallar çerçevesinde yeniden başlayacağı belirtiliyor.

  Telsiz Maske Tartışması Büyüyor

  Geçtiğimiz günlerde cerrahi maskelerin kalitesi ve taşıması gereken özellikleri konusunda da bir tartışma alevlendi. Devlet tarafından dağıtımı gerçekleştirilen maskeler arasında telsiz olanların da bulunduğu ortaya çıktıktan sonra bu maskelerin koruyuculuğu gündem konusu haline geldi. Tahmin edeceğiniz üzere tel bulunmayan maskelerin burun kısmında boşluklar meydana geliyor. Bu boşlukların da virüsün bulaşması için zemin hazırladığı konusunda endişelerin yaşandığı görülmektedir.

  Bilim Kurulu üyelerinin de maskelerin telsiz olması konusunda görüşlerini bildirmesi neticesinde tartışmaya kısmen nokta koyulmuş oldu. Bilim kurulu üyelerine göre maskelerin yeterince koruma sağlayabilmesi için burun kısmında tel bulunması gerekiyor. Bu görüşün yanı sıra Bilim Kurulu üyelerinde görevli bilim insanları hiçbir şekilde telli maske bulunmaması durumunda telsiz maske kullanımının da önleyici olacağı ifade ediliyor. Hiç maske takmamak yerine mutlaka telsiz de olsa cerrah maskelerin takılması gerekiyor.

  Telsiz maske tartışmalarının ardından maske üreticileri tarafından da bundan sonraki üretilecek maskelerde telsiz üretim yapılmayacağı ifade ediliyor. Önümüzdeki günlerde satışına izin verilmesi düşünülen cerrahi maskelerin tamamının burun kısmında telin bulunacağı tahmin edilmektedir.

  Telli maskelerin kullanılması durumunda kişilerin burun kısmında bulunan tele şekil vermesi ve böylelikle minimum boşluk kalacak şekilde maskeleri takmaları isteniyor.

  Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.