Tip 1 Diyabet: Nasıl Oluşur?

Tip 1 Diyabet: Nasıl Oluşur?

Glikoz, vücudun işleyişinde çok önemli bir rol oynar. En önemli karbonhidrat, vücuda enerji sağlamaya yardımcı olan basit bir monosakkarittir. Vücut hücrelerine glikoz taşıyıcıları oluşturmaya yardımcı olmak için insülin ile birlikte çalışır. Hücrelerdeki bu glikoz, vücudun çalışması için gerekli olan enerjiyi üretir. Bu süreç bozulduğunda ve insülin üretimi etkilendiğinde duruma diyabet denir.

Pankreas vücutta insülin üretir. Ancak vücut üretilen insülini kullanamadığında bu tip 2 diyabet olur. Pankreasın insülin üretimini tamamen durdurduğu duruma tip 1 diyabet denir.

Önerilen Yazı : Vücuttaki Toksinleri Atmak İçin Neler Yapılabilir?

Tip 1 diyabet genellikle çocuklarda ve genç yetişkinlerde görülüryor; bu nedenle juvenil diyabet olarak da adlandırılıyor. Neyse ki bu tip diyabet, tip 2 diyabete göre daha rahat kontrol edilebilir ve yönetilebilir. Ancak bu, bunun ciddi bir durum olduğu gerçeğini değiştirmez ve eğer hastalığınız varsa çok dikkatli olmanız gerekir. Diyabet ihmal edebileceğiniz bir durum değildir; Teşhis konulur konulmaz tıbbi yardım yapılmalıdır. Tedavi edilmezse daha ciddi sağlık sorunlarına yol açacaktır. Ne yediğinize ve ne yaptığınız konusunda dikkatli olmalısınız.

Ailenizde diyabet öyküsü varsa, ailesinde hastalık öyküsü olmayan birine göre hastalığa yakalanma şansınız daha yüksek olduğundan ekstra özen göstermelisiniz. Erken yaşta tip 1 diyabetin belirti ve semptomlarına dikkat edin. Yapıp yapmadığınızı onaylamak için doğru testleri yaptırmanız en iyisidir. Durum hakkında alabileceğiniz kadar çok bilgi almanız tavsiye ediliyor. Kitaplarda, doktorunuzdan ve tabii ki internette pek çok bilgi bulabilirsiniz.

Tİp1-Diyabet Belirtileri

  • Artan idrara çıkma sıklığı
  • Doyumsuz bir susuzluk
  • Şiddetli açlık
  • Açıklanamayan kilo kaybı
  • Zayıflık ve halsizlik
  • Bulanık görüş
  • Sinirlilik

Bu semptomlardan herhangi birini yaşarsanız, derhal doktorunuza danışın.

Tip 1 diyabet, tedavi edilmezse daha fazla komplikasyona neden olabiliyor. Mesela örnekler arasında kalp sorunları, felçler, böbreklerde hasar ve muhtemelen körlüğe yol açan bulanık görme yer alır.

Tip 1 diyabette pankreas insülin üretimini durdurduğundan, bu hastalığın tedavisi vücuda insülin verilmesini içerecektir. Hangi ürünün alınacağı hastaya ve sağlık hizmetini veren hekime bağlıdır.

Hastaların farklı ihtiyaçlarına ve yaşam tarzlarına uygun çeşitli insülin ürünleri bulunmaktadır. Hekim hastayı muayene ettikten sonra size en uygun olan insülin ürününü reçete edecektir. Bu kararı etkileyen faktörler, kan şekeri seviyesi, insülinin ne kadar çabuk etki gösterdiği, insülinin en çok ihtiyaç duyduğu zamanlar ve ayrıca insülinin diyabetik kişinin vücudunda ne kadar etkili olduğudur.

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

pendik psikoterapi