Trans Yağın Zararları Nelerdir?

16.04.2020
150
 • Trans Yağın Zararları Nelerdir?

  Trans Yağın Zararları Nelerdir?

  Yemek yapımında pasta kurabiye yapımında kullandığımız trans yağlar aslında sağlığımız için çok zararlı yağlardır çünkü bunlar doğal yağlar değil fabrikalarda dayanıklılığı arttırılmış çeşitli Kimyasal bileşiklerle oluşturulmuş Turan siyahlar insan sağlığını tehdit ediyor. Fabrika tarafından işlenen bu doğal olmayan yağları Harcamak için vücudumuz hazır ve programlı değildir. Fakat ucuz olan bu yağları satın alan ve yemeklerde kullanan milyonlarca insan vardır. Son yıllarda trans yağların üzerine yapılan araştırmalarda şişmanlama obezite ve kalp hastalıklarının oluşmasında en etkili yağların trans yağları olduğu ortaya çıkarılmıştır.

  Trans Yağları Araştırmaları

  Özellikle Harvard Üniversitesi’nde yapılan araştırmalara göre; trans yağlarının katı hayvan yağlarından bile daha zararlı olduğu ortaya çıkarılmıştır. Günümüzde en sağlıklı yaşam için sağlıklı doğal sıvı yağların kullanımı zorunludur. Ayçiçek, Kanola, fındık, zeytinyağı ve doymamış yağ asitleri barındıran bütün hassas yağlar sağlıklıdır. Bu organik yağlar çabuk bozulurlar. Ve içlerinde bozulmayı engelleyen ve raf ömrünü uzatan kimyasal bileşikler barındırmazlar. İçerikleri nedeniyle organizmalar tarafından kolayca hazmedilebilen sağlıklı yağ tüketimi bilinçli insanların artmasıyla daha çok artmıştır.

  Trans Yağlar Her Türlü Hastalığa Neden Oluyor

  Doğal olmayan ve dayanıklı hale getirilen sıvı yağların uzun süreler boyunca korunabilmesi ve bozulmadan saklanabilmesi; büyük üretici firmaların ekonomik kaygılarını ortadan kaldırmıştır ama insan sağlığı bu yağlar yüzünden tehlikededir. Ayrıca doğal olmayan yağların raf ömürlerinin uzatılmasına ilişkin çeşitli kimyasal bileşiklerle dayanıklı hale getiriliyor. Böylece trans yapay yağlar insan sağlığını daha da fazla tehdit ediyor. Doğal olmayan sıvı yağların içine katılan kimyasal boyalar ve katkı maddeleri insan bünyesi tarafından tanınamıyor. Ve işlenemiyor, sonuçta bize kilo ve hastalık olarak geri dönüyor.

  Canan Karatay Karatay Diyeti Kitabı

  Profesör Doktor Canan Karatay’ın deyimi ile nerdeyse kimyasal formülü plastiğe benzeyen bu yağlar uzun bir süre raflarda bırakıldıklarında diplerinde plastik bir tabaka oluşturuyor. Canan Karatay Karatay diyeti isimli kitabında bu bilgiye genişçe yer vermiş. Kitapta bir başka ilginç bilgi ise trans yağların ve margarinlerin açıkta bırakılmalarına rağmen herhangi bir böceğin veya haşerenin bu yağların üzerine konmadığı gerçeğidir. Bu bilgilere bakıldığında böceklerin bile tenezzül etmediği yağları tüketiyoruz.

  Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.