Tüberküloz Aşısı Koronavirüsten Koruyor Mu?

13.05.2020
260
 • Tüberküloz Aşısı Koronavirüsten Koruyor Mu?

  Tüberküloz Aşısı Koronavirüsten Koruyor Mu?

  Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınının tedavisi için; dünya genelinde birçok ülke tarafından bilimsel çalışmalar yapılıyor. Virüsün tamamen ortadan kaldırması için gerekli olan aşının hazır olması için ise; minimum 1 yıllık bir sürenin gerektiği ifade ediliyor. Çalışmalar büyük bir hızla devam ederken bilim insanları tarafından; tüberküloz aşısı ile koronavirüs salgının seyri arasında ciddi bir bağlantı ortaya çıkarılıyor.

  Tüberküloz hastalığından korunması için ülkemizde BCG adı verilen aşı çocuk yaşta yapılıyor. Dünya genelinde vatandaşlarına BCG aşısı uygulayan ülkelerin haritası çıkarıldığında; koronavirüs salgınına bağlı ölüm oranlarının oransal olarak diğer ülkelere kıyasla düşük olduğu görülüyor. Pandeminin büyük bir etki gösterdiği Avrupa ülkelerinde ise; tüberküloz için yapılan BCG aşısının uygulanmadığı dikkatlerden kaçmıyor.

  Çocukları ve Gençleri Tüberküloz Aşısı Koruyor

  Alanında uzman isimler tarafından ortaya çıkan bağlantıya dair yapılan açıklamalarda önemli bir noktaya vurgu yapılıyor. Bilindiği üzere koronavirüs salgınından yaş aralığına bakıldığında en az çocukların etkilendiği görülmektedir. En az çocukların etkilenmesinin arkasında da tüberküloz aşısının yatabildiği iddia ediliyor. Tüberkülozdan korunma için BCG adı verilen aşı çocuk yaşta yapılmakta ve uzun bir süre etkili koruma sağlamaktadır.

  Çocukluk ve gençlik yaşında olanların koronavirüse karşı farklı bir bağışıklık gösterdiği düşüncesiyle araştırmalara başlandığı belirtiliyor. Böylelikle yapılan tüm detaylı çalışmaların neticesinde BCG aşısı ön plana çıkmaktadır. Ayrıca BCG aşısını uygulayan ülkelerin koronavirüs pandemisi boyunca elde ettikleri grafiklere bakıldığında dikkat çekici bir sonuç ortaya çıkıyor. Aşı konusunda özenli davranan ülkelerin tahmin edilenden çok daha kısa bir süre içerisinde salgını kontrol altına alabildikleri görülüyor.

  BCG Aşısı Ölüm Sayılarının Düşmesinde Etkili

  Ülkemiz gibi Çin’de de BCG aşısını yapılıyor. Ayrıca araştırmanın sonuçlarında Çin gibi bu aşıyı yapan ülkelerde koronavirüs vaka sayısına oranla ölüm sayısı oranlarının oldukça düşük olduğu fark edilmektedir.

  Tüm bu çalışmalar henüz araştırma niteliğinde. Bu yüzden kesin ifadelerle BCG aşısının koronavirüse karşı etkili olduğunu söylemeyi uzmanlar erken buluyor.

  Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.