Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu Nedenleri Ve Korunma Yolları

30.04.2020
205
 • Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu Nedenleri Ve Korunma Yolları

  Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu Nedenleri Ve Korunma Yolları

  Bu yazımızda sizlere üst solunum yolu enfeksiyonu hakkında bilgiler vererek, üst solunum yolu enfeksiyonu nedenleri ve üst solunum yolu enfeksiyonu korunma yollarından söz edeceğimizi belirtmemiz gerekmektedir.

  Eğer siz de üst solunum yolu enfeksiyonu hakkında bilgi sahibi olmak, nedenlerini ve korunma yöntemlerini öğrenmek isterseniz, zaman kaybetmeden bilgilerimizin aktarımını gerçekleştirmeye başlayalım…

  Nedenleri arasında yer alan ilk etken kış mevsimidir. Bunun nedeni ise virüslerin yaygın olarak gündemde olması. Bir de, virüsler dolayısı ile zaten zayıf düşmüş bünyeler var ki, üst solunum yolu enfeksiyonu bu kişilerde çok daha sık olarak karşılaşılan bir problemdir.

  Üst solunum yolu enfeksiyonu denildiğinde ise aklımıza gelen ilk şeyler, grip ve nezle. Sonrasında bu unsurların sebebiyet verdiği bademcik iltihabı, orta kulak iltihabı, sinüzit, larenjit olarak sıralanabiliyor…

  Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu Nedenleri

  Üst solunum yolu enfeksiyonu nedenleri arasında sadece kış faktöründen söz etmemizin nedeni ise, daha çok kapalı ortamlarda bulunulması, toplu taşıma araçlarının kullanılması, ortamların havalandırılmaması, ya da bu ortamlarda sigara içiliyor olması gibi pek çok şey, kış aylarında bizlere, üst solunum yolu enfeksiyonunun diğer kişilerden bulaşmasına sebep olabiliyor.

  Enfeksiyonuna yakalanan kişilerin bir takım özellikleri, diğer kişilerden daha baskın. Öncelikle, stres altında bulunan kişilerin daha kolay hasta olabileceğini belirtelim.

  Bunun yanında, eğer burun kemiğiniz eğri ise, ağızdan nefes alıp veriyor ya da alerjik problemler yaşıyorsanız; bu etkenlerin de üst solunum yolu enfeksiyonuna sebep olduğunu belirtmemiz gerekiyor.

  Sigara kullananların da kullanmayanlara göre daha çabuk hasta olduklarını belirtelim. Ayrıca, düzensiz yaşam, dengesiz beslenme ve uyku gibi faktörler de, enfeksiyon nedenleri arasında yer almaktadır.

  Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu Nasıl Önlenir?

  Üst solunum yolu enfeksiyonu korunma yolları arasında yer alan ilk detay ellerinizi sık yıkamanız. Bulunulan ortam sık sık havalandırılmalı. Yaşam tarzı düzenli olmalı.

  Spor yapmak, bol B ve C vitamini kullanmak, ancak bunu ilaçlarla değil besinlerle gerçekleştirmelisiniz. Aksi halde, sadece bu nedenden dolayı böbrek problemleri ile ilerleyen dönemlerde karşılaşabilirsiniz…

  Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  pendik psikoterapi