Uyku Sorunları Obeziteyi Nasıl Tetikliyor? Ve Çözümü Nedir?

17.04.2020
237
 • Uyku Sorunları Obeziteyi Nasıl Tetikliyor? Ve Çözümü Nedir?

  Uyku Sorunları Obeziteyi Nasıl Tetikliyor? Ve Çözümü Nedir?

   

  Uppsala Üniversitesi’nin çalışmaları gösteriyor ki; uyku düzeninin yanı sıra uyku saatlerinin de obezite ve açlık şekeri üzerinde fazlasıyla etkisi var. Uppsala’nın bulgularına göre bunun önüne geçmenin en büyük çözüm hareketli olabilmek, egzersizler yapmak.

   

  Az uyku uyumak, uyku alamamak, düzensiz uyku, iş düzeninden, psikolojik ve yaşam tarzından olabileceği gibi kronik de olabiliyor. Uyku saati ve uykusuzluk vücudun metabolizmasını etkileyebilecek gibi kişileri aşırı kilo ve ya sınırın altında kiloya kadar götürebilir. Üstelik bu uyku düzeni kişileri yüksek seviyeli kalorili yiyeceklere bağlıyor, ek olarak doyma güdüsünü de tamamen beyinden siliyor.  Bunun sonuçları bilim insanları tarafından endokanabinoid sistemin çökmesi olarak tanımlanır. Bir sonuç olarak karşımıza çıkan endokanabinoid sistemin çöküşü obeziteden kalp sorununa kadar birçok sağlık sorununun nedeni.

   

  Eski çalışmalarda uyku düzeninin sebep olduğu açlık seviyesinin bulgularını araştırırken, hormonların da yiyecek alımına etkisi de işlendi. Hormonlar ise bu konuda en az şüphe edilen unsur olarak kayda geçti. Dahası; hepsinin ucu egzersiz alışkanlığına bağlanıyor. Egzersizlerin hormonlara etkisi, egzersizin uyku düzenine etkisi ve egzersizin yemek düzenine etkisi, araştırmacıların en çok gözlemlediği konular.

  Psychoneuroendocrinology’de yayımlanan makaleye göre, normal uyku düzenindeki kişilerin kiloları stabil ve normalken, aynı kişiler sonraki günlerde, günlük 3-4saatlik uyku uyudular. Öğün ve gıda alışkanlıkları da değişikliğe uğratıldı ve daha sonra kandaki endokanabinoid değerleri araştırıldı.  Bu kişilerde endokanabinoid seviyesi, normal seviyeye göre yüzde 80 artış gösterdi.

   

  Bu yüzde 80’lik artış, iki farklı uyku düzeninin araştırılması sonucu ortaya çıktı. Böylece normal uykudan normal olmayan uyku düzenini göz önünde bulundurursak, bu değişim sağlık bozukluğu artışlarının ihtimali oranında yüzde 80’lik bir ihtimalinden söz ediliyor.

   

  Sonuç olarak, dışarıda duyduğunuz “hormon” sonucu kilo alımı, hareketsizlik sonucu kilo alımı olayı, aslında zincirleme bir tepkime. Hareketlilik, uyku düzeni, hormonların çalışabilmesi tamamen birbirileriyle ilişkili ve bu mesele Alzheimer’a kadar uzanabilir.

  Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.