Uzmanlardan 5 Adımda Sağlıklı Kilo Verme İpuçları

11.04.2020
152
 • Uzmanlardan 5 Adımda Sağlıklı Kilo Verme İpuçları

  Uzmanlardan 5 Adımda Sağlıklı Kilo Verme İpuçları

   

  İnternet ortamında bunun gibi içerikler bulabilirsiniz ve aslında çoğu işinize yarayabilecek bilgiler olabilir. Hal böyleyken kilo verme ve ya sağlıklı olma konusu “devamlılık” üzerine kurulması gerektiği için internet ortamında verilen diyet listeleri tamamıyla günü kurtarmaya yönelik oldu.

   

  Formunu korumaya çalışanların, belirli bir kiloya ulaşmak isteyenlerin kesinlikle en büyük zorluğu gerek rutinini gerekse kilosunu koruma konusunda kesinlikle zorluklar yaşadığı biliniyor. Bu durumun başlıca sebebi, durumu sadece “kilo kaybetmeye” yönelik olduğunu söyleyebilirim. Özetlemek gerekirse; kilo vermek ve ya kilonuzu korumanın “kesinlikle sağlıklı” olduğu bilinci de yanlış olduğu biliniyor.

   

  Adım 1: Kalori hesabı yapmak yanlış bir karar olabilir.

   

  Vücudumuzun ve tüm sistemimizin yakıtı kalorilerdir. Kalorileri karbonhidratlar, proteinler, yağlar ve vitaminler aracılığı ile alıyoruz. Hayatınızdaki keseceğiniz kaloriler sağlıklı karbonhidrat –proteinlerden oluşuyorsa vücudunuz gün içerisinde yorgun düşecektir ve sonuç olarak metabolizmada bozulmalar oluşacak, şekerde oynamalar olacak ve beklenen sonuç: kiloyu koruyamama ve ya kilo verememe. Örneğin gün içerisinde işlenmemiş karbonhidrat ve protein dengesinden alınan 3000 kalori, vücut direncinizi artırmakla birlikte hareketlilik isteminizi de artıracak, enerjiye dönüşen kalori günlük aktivitelerinizde sizi daha fazla ayakta tutacaktır.

   

  Adım 2: Doğru karbonhidrat-protein dengesi.

   

  Öğünlerinizi karbonhidrat-protein dengesiyle oluşturabilirseniz farkı hissedeceksiniz. Kahvaltılarda, ara öğünlerde, akşam yemeğinizde kesinlikle sadece proteinden oluşan ya da sadece karbonhidrattan oluşan yiyeceklerden beslenirseniz yine malumunuz kilo verememe sorunu, devamlılığı yitirme sorunuyla karşılaşabilirsiniz.  Kahvaltı öğününüzde haşlanmış yumurta en iyi örnek olabilir. Yumurtanın sarısı karbonhidrat, beyazı ve yanında yediğiniz peynir uygun protein-karbonhidrat dengesini oluşturarak size yardımcı olacaktır. Ana öğünlerinizde ise sadece makarna ve ya sadece kırmızı et, sadece sebzeden oluşması dengeyi bozacaktır. Bunun yerine baklagil-yoğurt, makarna-et gibi tabaklarla dengenizi oluşturabilirsiniz.

   

  Adım 3: Her şey saatli olacak!

   

  Doğayı iyi bir şekilde gözlemlediğiniz zaman her sürecin kendi içerisinde bir sistemin içerisinde olayların gerçekleştiğini göreceksiniz. Salonunuzdaki çiçeğe bile, saatinden önce, saatinden sonra su verdiğiniz zaman çiçeğinizin kuruduğunu biliyorsunuz. Aynı durum bizim için de geçerli. Uzmanların 2 öğün arasında minimum 3 saat geçmesi gerektiğini söylüyor, ek olarak içtiğiniz su hep aynı saatte, yediğiniz öğünler hep aynı saatte olması gerekiyor. Her gün belirli bir saatte edilen kahvaltı, belirli saatte yenilen öğlen yemeği, metabolizmanızı bir saat gibi işletecektir.

   

  Adım 4: Sıvılar çok önemli

   

  “Günde en az 2 litre su” olayı sadece bir dedikodudan ibaret. Bir uzmana danışmadan, sıvı ihtiyacınızı bilmeden alacağınız sıvı, ödem oluşmasına neden olacaktır. Yağ olarak işlemese de ödemler de vücut yağları kadar inatçı bir durum.

   

  Adım 5: Her şeyinizi kayıt altında tutun.

   

  Sebep sonuç ilişkisi kurmadan, akıllı bileklik, akıllı saat gibi teknolojilerle günlük attığınız adımlarınızı, yürüdüğünüz mesafeyi, yaktığınız kalorileri dakika dakika göz önünde bulundurun. Gittiğiniz yol, yaktığınız kalori size gereken motivasyonu verecektir.

  Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

   pendik psikoterapi