Testislerde Varikosel Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

26.07.2020
399
 • Testislerde Varikosel Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

  Varikosel Nedir

  Erkeklerde testistlerde bulunan toplar damarların genişlemesi olan Varikosel; bacaklarda görülen varislerin aslında testis toplardamarlarında görülen bir çeşidinden başka bir şey değildir. Varikosel, her altı erkeğin birinde görülüyor. Ancak bacaklardaki variköz damarlardan farklı olarak;15-25 yaş arasındaki genç erkeklerde testislerde varikosel daha sık görülüyor. Bacaklarda varis şikayetleri gibi, varikosel de genellikle kişi sağlığına pek zarar vermez.

  Testislerde görülen varikosel rahatsızlığı, her zaman olmasa bile rahatsızlığın ilerleyen durumlarında  düşük sperm üretimine neden olmakta ve bu nedenle de  kısırlık infertilite problemleriyle ilişkilendirmektedir. Kısacası varikosel hem sperm sayısı hem de sperm kalitesinde düşüşe neden olabiliyor. Ancak infertilite rahatsızlıkları olan erkeklerin yaklaşık yüzde 40’ında en az bir testiste varikosel vardır. Cerrahi operasyon ile varikoselli damarların ameliyatı, erkeklerde kısırlık tedavisinde olumlu sonuç alınmasını sağlar. Bu sayede erkeklerde varikosel ameliyatı sonrası sperm sayısı ve kalitesi artar. Ve erkek çocuk sahibi olabiliyor.

  Varikosel Neden Olur?

  Varikosel nedenleri günümüzde tam olarak bilinmemektedir. Ancak tıp dünyasında yaygın bir şekilde kabul edilen görüşe göre Varikosellerin,testislerin hemen üzerinde bulunan skrotumdaki damarlar içlerindeki kusurlu kapakçıklardan kaynaklandığı düşünülmektedir.

  Normalde, bu kapakçıklara valf adı da veriliyor. Ve toplardamar içerisinde testislerden gelen kanın kalbe gidişine yardımcı olur. Ve toplar damardan kanın geri testislere kaçmasına mani olarak kalbe giden kan akışını düzenler. Normal akış olmazsa, kan geri gelir ve testis toplardamarları genişler. Bu genişleme, en yaygın olarak ergenlik döneminde, testislerin hızlı büyüme döneminde yaşanır ve testislerin gelişmek için  kana en fazla ihtiyaç duyulduğu ergenlik döneminde bu genişleme gerçekleşir. Varikosel olgularının yüzde 85’inde sorunlu damarlar sol testis bölgesinde meydana gelir. Varikoselin neden olduğu sorunlu kan dolaşımı, kanın testis civarındaki genişlemiş toplardamarlarda birikmesine neden olur. Biriken sıcak kan, testislerin sıcaklığını yükselterek, sperm üretimine engel oluşturabiliyor. Ve yaratılan spermleri tahrip edebiliyor veya yok edebiliyor. Unutmayın ki testislerde ideal sperm üretimi için 30-31 C sıcaklık gereklidir. Kanın sıcaklığı, testislerde spermlerin tembel ve uyuşuk olmasına, sperm üretiminin de azalmasına neden olur. Kısacası sıcak kan spermlere hiç iyi gelmez.

  Varikosel Belirtileri

  Varikosel nadiren semptomlar ürettiğinden, doğurganlıkla ilgili sorunlara neden olmadıkça veya rutin bir fizik muayene sırasında fark edilmediği sürece, bir kişinin kendisinde Varikosel rahatsızlığının var olduğunun farkında olması pek mümkün değildir. Varikoselde belirtiler, özellikle sıcak havalarda veya fiziksel hararet sonrasında, gün içinde daha da kötüleşen testisin sıkıcı bir ağrısı ya da sıkıntı hissi eğilimindedir. Skrotumdaki (testisleri kaplayan deri) genişlemiş damarlar genellikle hissedilebiliyor.

  Varikosel Tanısı Nasıl Konulur?

  Varikosel, hasta ayakta dururken testisler hissedildiğinde rutin bir fizik muayene ile tanımlanabiliyor. Daha küçük olan varikoseller sadece Doppler ultrasonografi ve termografi ile anlaşılabiliyor.

  Varikosel Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Varikoselte tedavi ilk aşamada ameliyatsız yöntemler ile yapılmaya çalışılmalıdır. Bunun için  varikosel külotları, anti-inflamatuvar ilaçlar, rahat iç çamaşırı tercihi gibi yöntemler denendikten sonra alternatif tedavi seçeneklerine geçilmelidir. Genellikle varikosel için en etkili tedavi seçeneği ameliyattır. Özellikle kişide belirgin testis ağrısı, sperm sayısı ve kalitesinde düşüş,veya belirgin testis atrofisi varsa denenmelidir. Varikoselin cerrahi tedavisi; genellikle kan akışını normal damarlara yönlendirmek için etkilenmiş ve genişlemiş toplardamarları bağlamayı gerektiriyor. Ameliyat açık veya laparoskopik olabiliyor ve ayakta tedavi amaçlı yapılıyor. Ayrıca günümüzde bir çok üniversite hastanesi ile özel hastanede mikrocerrahi yöntemi adı verilen ve cerrahi bir mikroskop kullanılarak yapılan cerrahi; testis arteri (atardamarı) gibi ameliyat sırasında korunması gereken kritik doku ve organların kesin olarak tanımlanmasına olanak sağlar. Ve ameliyatta oluşabilecek komplikasyon ve riskleri en aza düşürüyor. Hastada varikosel ameliyatı sonrası ağrı hafiftir. Ve hasta genellikle iki gün içinde en normal günlük aktivitelerine geri dönebiliyor.

  Varikosel Ağrısı Nasıl Hissedilir

  Varikosel ağrısı künk yani ince sızı şeklinde olmayan ve testis civarında yaygın hissedilen bir ağrıdır. Bu ağrı genelde ayakta kalınca veya testisler sıcağa aşırı şekilde maruz kaldığında hissedilebiliyor. Çoğu kişi dikkat etmediği takdirde varikosel ağrısını asla hissetmezler. Çünkü varikosel yıllar boyunca yavaş bir şekilde ilerlediği için zamanla vücut bu ağrıya karşı bir tür duyarsızlık yani tölerans geliştirir. Ve kişinin varikosel ağrısı ile ilgili ağrı eşiği oldukça yükselir. Bazı kişilerde ise ağrı eşiği düşük olduğu için varikosel ağrısı daha belirgin hissedilebiliyor.

  Varikosel Çocuğa Engel midir?

  Okurlardan varikosel ameliyatı olmadan hamile kalınırmı? varikosel rahatsızlığı bebek sahibi olmaya engel olur mu? şeklinde sorular alıyoruz. Bunun yanıtını en doğru şekilde varikoselli kişinin yaptıracağı sperm testi verecektir. Sperm testinde şayet sperm sayısı ve kalitesi ortalamadan düşük ise bu durumda kişide varikosel de varsa, kişinin çocuk sahibi olma ihtimali normale göre çok daha düşüktür. Tabi sperm sayısını düşüren varikoselin safhaları vardır. Tıpta varikosel ilerleme durumuna göre 3 safhada tanımlanır. Genelde Grade 2 ve 3 tipi varikoseller sperm sayısını belirgin biçimde düşürür. Ve meni içerisindeki hareketli sperm sayısının azalmasına neden olur. Bu nedenle bu tür sorulara verilecek yanıt kişiden kişiye değişiklik gösterebiliyor.

  Spermler testislerde leydig hücreleri denilen hücrelerde üretilir. Bu hücreler 30-31 derecede sperm üretmeye programlanmışlardır. Varikosel ameliyatı sonrası testislerdeki sıcaklık düşmeye başladıkça leydig hücreleri daha kaliteli sperm üretmeye başlayacaklardır. Leydig hücrelerinde üretilen spermlerin olgunlaşıp meniye karışması yaklaşık 6 ayı bulmaktadır. Bu nedenle bugün leydig hücrelerinde üretime başlanan spermatozoidleri 5-6 ay sonra menimizde görülür.

  Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  pendik psikoterapi