Vejetaryen Diyeti ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

11.04.2020
150
 • Vejetaryen Diyeti ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

  Vejetaryen Diyeti ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

  ‘Vejetaryen’ kelimesi genelde yanlış bir biçimde kullanıyor. Sadece et içermeyen ürünler yememek bir tarafa gerçek vejetaryenler ise gayet sıkı bir sebze diyeti yapıyorlar. Vejetaryen diyetinde ne tür gıdaların tüketildiğine göre tanımlanan bir kaç çeşidi vardır.

   

  Sıkı bir vejetaryen et, balık, kümes hayvanları, süt ürünleri, yumurta gibi bunlara benzer hayvansal kökenli gıdalardan kaçınır.

   

  Lacto vejetaryenleri ise diyetlerine süt ve süt ürünlerini de dahil ederek sürdürürler. Lactovo Vejetaryen iseniz yumurta diğer kişilere oranla yumurta da yiyebilirsiniz.

   

  Pesco Vejetaryenleri ise bitkisel gıdalarla birlikte balık, süt ürünleri ve yumurta da yerler.

   

  Bu çoğu insan için sağlıklı bir diyetin temeli anlamına gelmektedir.

   

  Vejetaryen diyetin bize ne gibi artılar sağlamaktadır?

   

  Vejetaryen mutfağı, doğal olarak düşük doymuş yağlar ve bitkisel gıdalar ile birlikte çok az veya hiç kolesterol içermeyen yiyeceklerden oluşur.

   

  • Bitkisel besinlerde hayvansal gıdalardan daha yüksek derecede lif vardır.

   

  –    Bitkisel gıdalar önemli miktarlarda hayati dereceye sahip olan B vitaminleri ve folik asit içerir. Meyveler ve sebzeler fitokimyasallar için güçlü kaynaklardır. Organlarımızın daha iyi olabilmesi için yardımcı olurlar.

  –   Tahıllar, baklagiller, meyve ve sebzede et ve kümes hayvanlarından daha az derecede kalori oranına sahiptir.

  –   Vejetaryenler daha az kalorili yemek yeme eğilimindedirler.

  • Yapılan çalışmalar daha az kalori tüketen insanların daha uzun süre bir sure sağlıklı biçimde yaşadığını göstermiştir.

   

  • Bitkisel kaynaklar hayvansal gıdalara göre daha güvenlidir. Şöyle açıklayalım; çiğ sebze ve meyvelerin üzerinde oluşan zararlı bakterileri su ile giderebiliriz ama aynı durum et, kümes ve deniz ürünleri için geçerli olmamaktadır.

   

  • Çevre koruyucuları, bitki kökenli diyetlerin, gezegen için daha sağlıklı olduğuna inanırlar.

   

  • Çevre koruyucuları olarak, bitki kökenli diyet listeleri, gezegenimiz için daha sağlıklıdır.
  Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.