Vücut Yağlarında Kurtulmak

25.09.2021
8
 • Vücut Yağlarında Kurtulmak

  Yağlardan Kurtulmak İçin Yapılması Gerekenler

  Bazı insanlar için ne yaparlarsa yapsınlar yağlardan kurtulmak sorun olmakta. Elbette her şeyde olduğu gibi yağlardan kurtulamamanın temel sebepleri var. Bilinçli bir şekilde klo vermek isteyenler için bu durum pek de sorun olmuyor. Ancak kendi başlarına bu işe kalkışanlar tam olarak ne yapacaklarını bilmedikleri için yağlardan kurtulma konusunda sorun yaşamaktalar.

  Yağlardan kurtulamamanın temel sebepleri arasında ilk sırada aşırı yemek yemek geliyor. Aklınızda kilo vermek fikri varsa kesinlikle çok yemek yemekten vazgeçip, aç kalmayacak şekilde yemek miktarını en aza indirmek gerekmekte. Hem yemek yiyerek hem de yağlardan kurtulmayı beklemek mantıklı bir hareket olmayacaktır. Bununla birlikte diyet yapmıyorsanız dahi yemeklerden önce kalori hesaplaması yapıp ona göre tüketmek yağlarınızı eritme konusunda size yardımcı olacaktır.

  Düzenli Spor Yapmak

  Yağlardan kurtulamamanın temel sebepleri arasında yapılan uygulamaların tek başına yeteriz olması da var. Bazı durumlarda diyet uygulamak tek başına yeterli olmayacaktır. Uzmanlar diyet programlarının kesinlikle düzenli olarak günlük sporlarla pekiştirilmesini söylemekteler. Bilinçli bir şekilde yağ yakmak için işi en başından sıkı tutarak bir diyetisyen ile görüştükten sonra başlamak mantıklı olacaktır.

  Kilo vermek için kesinlikle kendinize gün içinde zaman ayırmanız gerekmekte. Bununla birlikte yediklerinize de dikkat etmek ve mümkünse her gün programda verilen maddeleri aksatmadan yerine getirmek gerekiyor.

  Stresten Uzak Durmak

  İş hayatı çoğu zaman stresli oluyor. Bu bakımdan stresten mümkün olduğunca uzak durmaya çalışmak yağlardan kurtulmanın temel sebepleri arasında gelir. Stres yaşayan biriyseniz gün içinde bunun değişik yöntemlerle üstesinden gelebilirsiniz. Örneğin yoga yapmak, örgü örmek, müzik dinlemek stresinizi atmanıza yardımcı olacak ve sizi rahatlatacaktır. Bununla birlikte düzenli ve yeterli uyku uyumak da yağlarınızı yakma konusunda oldukça önemli. Yetersiz uyku, zamanında uyumama bünyenin biyolojik saatini etkiler. Bu da gün içinde yorgun olmanıza sebep olur. Yorgun olan bünye belli bir programı uygulamakta zorlanır ve bu program zaman içinde gereksiz görülmeye başlanır. Bu durum genellikle yapılan diyet programından vazgeçilmesi ile sonuçlanır.

  Vücuttaki Yağ Oranını Düşürme Yöntemleri

  İnsan vücudunda her zaman yağ bulunuyor. Ancak yağ oranı arttıkça bu sağlığı tehdit eder bir hal alabiliyor. Bu bakımdan vücuttaki yağ oranı sürekli olarak kontrol altında tutulmalı. Bu durum orta yaşlı ve yaşlı insanlarda çok daha önemli bir durum. Yağ oranını düşürmek ya da belli bir seviyenin altında tutmak için yapılması gereken çeşitli beslenme teknikleri ve egzersizler bulunuyor.

  Sık Nefes Alıp Verme

  Nefes alıp verme sırasında karbondioksit veriliyor ve en çok nefes alıp verme işlemi spor yaparken ortaya çıkıyor. Spor yaparken verilen , kiloların %84’ünü kapsıyor. Dolayısıyla ne kadar sık nefes alıp verirsek o kadar çok kilo vermeye başlıyoruz. Bu da yağların yakılması anlamına geliyor.

  Spor yaparak vücuttaki yağ oranı düşürmek için kardiyo çalışması uygulanabilir. Koşarak yağ yakmak şu anda en bilinen ve en çok tercih edilen yöntemlerden bir tanesidir. Haftanın 2-3 günü en az 30 dakika boyunca çalışmak yağ oranının önemli ölçüde azalmasına sebep olacaktır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta bunun rutine dönüştürülmesidir. Unutulmaması gereken nokta bunun rutine dönüşmemesinin yağ azalmasına değil, yağ artmasına sebep olacağıdır.

  Koşarak yağ yakmanın yanında ağırlık çalışarak da yağ yakmak en çok başvurulan yöntemler arasındadır. Ağırlık çalışan kişiler mevcut kaslarını korurken aynı zamanda bu kasların ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlamak için metabolizmaları daha hızlı çalışacak ve bu da yağ yakılmasını arttıracaktır. Bununla birlikte spor yapmak kadar dinlemek de önemlidir. Uyku düzeni, hücrelerin yenilenmesi yağ seviyesini dengede tutmaya yarar.

  Vücuttaki yağ oranı bilinçli ve sağlıklı bir beslenme ile kontrol altında tutulabilir. Sadece vücudun ihtiyacı olan kadar protein ve karbonhidrat tüketmek ve hazır gıdalardan uzak durmak yağ dengesini koruyacaktır.

  Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

   pendik psikoterapi