Yaşlanma Karşıtı Takviyeler Nedir?

Yaşlanma Karşıtı Takviyeler Nedir?

Yaşlanma önleyici takviyeler, bugün piyasada bulunan birçok farklı takviye türünden sadece biridir. Eleştirmenleri varken, birçok insan, içerdikleri vitamin ve besinlerden yararlanarak onlara yemin eder.

Yaşlanma Karşıtı Takviyeler Nasıl Çalışır?

Yaşlanma önleyici takviyeler, hangilerini tercih ettiğinize bağlı olarak farklı şekillerde çalışabiliyor. Örnek olarak, gençken doğal olarak üretilen bazı DHEA ve melatonin seviyelerini artırır. Yaşlandıkça vücudumuz daha az üretir. Ve bu da bazı raporlara göre yaşa bağlı bir dizi sağlık sorununun olasılığını artırabiliyor.

Herhangi bir ek programın arkasındaki ilke, sağladıkları vitaminler, mineraller veya bitkisel besinler diyetimizde doğru miktarlarda bulunmadığında işe yaramalarıdır. Yaşlanma karşıtı takviyeler farklı değildir. İdeal olarak, vücudumuzun çalışması için ihtiyaç duyduğu her şeyi taze meyve ve sebzelerden alırız. Ancak bu her zaman mümkün değildir.

Önerilen Yazı : Yaşlanma Karşıtı Vitaminler

Yaşlanmayı geciktiren birçok takviye, antioksidan vitaminler içerir. Antioksidanlar, serbest radikal oksijen molekülleri tarafından hücrelerimize verilen zararı önlemeye yardımcı olur. A, E, C vitaminleri ve biyoflavaoidler olarak bilinen bir besin sınıfı içerirler. Biyoflavanoidler, kan damarlarını sağlıklı ve güçlü tutmaya yardımcı olan ve anti-enflamatuar etkiye sahiptir. Ve suda çözünen moleküllerdir. Bu anti-enflamatuar etki, yaşlanmanın etkilerini önlemede oldukça önemlidir.

Bu anti-enflamatuar besin, bizi yaşa bağlı hastalıklardan korumaya da yardımcı olur. Örneğin, bioflavanoidler kardiyovasküler sistemdeki kasları gevşetebiliyor. Ve bu nedenle yüksek tansiyonu olanlar için yararlı olabiliyor.

Diğer antioksidan besinler arasında selenyum, likopen ve lutein bulunur.

Birçok yaşlanma önleyici takviyenin çok etkili olduğu kanıtlanmış olsa da, bunları sağlıklı bir yaşam tarzı ile birleştirmek önemlidir. Bu, dengeli beslenme, yeterli uyku, bol su içme, yeterince egzersiz yapma ve genellikle hem fiziksel hem de zihinsel olarak aktif olduğunuzdan emin olmanız anlamına gelir.

Yaşlanma önleyici besinler, bir gecede daha genç görünmenizi ve hissetmenizi sağlayacak mucize tedaviler değildir. Botoks veya plastik cerrahi gibi ani (doğal olmasa da) bir etki sağlamazlar. Bunun yerine, bazı bileşenlerin seviyelerini biz gençken oldukları seviyeye getirmeye yardımcı olurlar. Ancak en iyi sonuçlar her zaman vücudumuzu sağlıklı bir yaşam tarzıyla desteklediğimizde elde edilir. Aksi takdirde bir adım ileri, iki adım geri olabilir.

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

pendik psikoterapi