Yüksek Tansiyon Belirtileri ve Nedenleri

13.06.2020
199
 • Yüksek Tansiyon Belirtileri ve Nedenleri

  Yüksek Tansiyon Belirtileri ve Nedenleri

  Ülkemizde ve dünyada çok sayıda insanın yüksek tansiyon şikayetinde bulunduğunu görebiliyoruz. Kan pompalamasında damarların görevlerini yeterince yerine getirmemelerinden dolayı meydana gelen yüksek tansiyon, kalp hastalıklarının en büyük nedeni olarak görülmektedir.

  Damardaki kan basıncının yüksek derecede pompalandığı zamanlarda hiper tansiyon denen yüksek tansiyonun başlangıcı tespit olarak görülmektedir. Bununla birlikte kalbin kan pompalarken atardamarların yol açtığı basınç da hiper tansiyon nedenlerinden biri olarak görülmektedir.

  Yüksek Tansiyonun Zararları Nelerdir?

  Yüksek kan basıncı, damarların yıpranmasına neden olur. Vücutta yeterince kan dolaşmasını engelleme nedeninden dolayı özellikle kalbe zarar verir. Kalp hastalıklarının en büyük nedenlerinden biri olarak; hiper tansiyon. Kontrol altına alınmaması hâlinde; yüksek tansiyondan mustarip insanların kalp krizi sonucunda ölme olasılıkları çok daha yüksektir. Böbrek rahatsızlıklarından tutun da körlüğe kadar neden olabiliyor. Düzenli kontrol ve sağlıklı beslenme ile birlikte risk oranları azaltılabilir. Bu nedenle uzmanlar bu tip şikayetleri olan kişilerin; erken zamanda gerekli tedai ve kontrolleri yapmalarına önemli derecede özen gösteriyorlar.

  Sağlık Yazar – Güncel Sağlık Bilgileri ve Tedavi Yöntemleri (saglikyazar.com)

  Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.